Atrakcje turystyczne
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
Ta niezwykła atrakcja, znajduje się w Kowarach, około 12 km (samochodem) lub 8 km (pieszo) od schroniska na Przełęczy Okraj. Odwiedzający, mogą tu zobaczyć modele najwspanialszych budowli Dolnego Śląska – klasztory, zamki, pałace, ratusze. Wszystkie modele, zostały wykonane w skali 1:25 z precyzyjnym odzwierciedleniem detali architektonicznych. Przestrzeń między modelami, wypełnia zieleń oraz wielobarwne kompozycje kwiatowe. Na terenie Parku, znajduje się parking, kawiarnia, bistro oraz bogato zaopatrzony sklep z pamiątkami.
Kowarskie Kopalnie – Podziemna Trasa Turystyczna
Obecna trasa, obejmuje częściowo fragment kompleksu Kopalnia „Podgórze”. W 1950 roku, stwierdzono tu występowanie uranu, a jego eksploatacja miała miejsce do 1958 roku. Na kompleks składało się pięć sztolni, tworzących aż 34 000 metrów wyrobisk. Podczas siedmioletniej działalności kopalni, z podziemi wydobyto ponad 140 000 ton rudy uranu. Liczba ta daje do zrozumienia, z jakim rozmachem prowadzono prace. Po zamknięciu Kopalni, w latach 70-tych w dawnych wyrobiskach urządzono inhalatorium radonowe – jedyne w Polsce i jedno z pięciu w Europie. Podziemna trasa liczy sobie 1600 metrów długości. Podczas jej zwiedzania, turyści mogą zapoznać się z historią górnictwa Kowar i okolic. Ciekawostkę stanowi wyeksponowane rudy uranu, prezentowane w naturalnej skale.
Skalne miasto - Teplice
Teplickie Skalne Miasto (czes. Teplické skalní město) znajduje się w południowej części masywu .. dwa kilometry od miasta Teplice nad Metują w kierunku na Adrszpach i Trutnov. Jest to największy w Czechach tego typu kompleks skalny. Jego powierzchnia to ok. 1800 ha.
Skalne miasto koło Cieplic jest nieco mniej znane od Skał Adrszpaskich, lecz jest od nich rozleglejsze, wyższe i bardziej dzikie. Stanowi najrozleglejszy tego rodzaju teren skalny w Czechach liczący ok. 1800 ha. W odróżnieniu od Skał Adrszpaskich, które tworzą złożony, wielopoziomowy i rozgałęziony labirynt, Skały Cieplickie są ukształtowanie głównie w formie długich, uskokowych murów, wyrastających wprost z poziomu terenu, o stosunkowo prostych, strzelistych kształtach, które tworzą system płaskich na dole kanionów. Na obrzeżach kanionów znajduje się kilkanaście wolno stojących baszt skalnych osiągających blisko 100 m wysokości. Obfitują tu liczne, unikalne formy skalne, takie jak Skalna Korona (symbol skał teplickich), Wykałaczka Karkonosza, Wierza Strażnicza, Topór Rzeźniczy i wiele innych
Podziemna Trasa turystyczna w Kopalni „Liczyrzepa”
To druga z podziemnych tras turystycznych, zlokalizowanych w pobliżu Kowar. Atrakcję stanowi tu dawna sztolnia poszukiwawcza nr 9. Urządzono w niej trasę o długości 1200 metrów. Odwiedzający, mogą zapoznać się z bogatą historią górnictwa oraz tajnymi planami oraz historią wydobycia tutejszego uranu przez Związek Radziecki. Ciekawie prezentuje się także ekspozycja, dotycząca geologii Sudetów, w skład której wchodzą liczne okazy minerałów. Grupy zorganizowane, mogą skorzystać ze specjalnej oferty edukacyjnej, obejmującej kilka bloków tematycznych.
Grzbiet Lasocki
Schronisko na Przełęczy Okraj, to świetna baza wypadowa w pobliski Grzbiet Lasocki. Pasmo to, rozciąga się od Przełęczy Okraj w kierunku południowo – wschodnim i jest jednym z grzbietów Karkonoszy. Pomimo dobrze rozwiniętej sieci szlaków turystycznych, miejsce to nie jest tak licznie odwiedzane, jak pozostałe partie najwyższego pasma Sudetów. Cały grzbiet, osiąga długość 9 km, a jego szczytową partią biegnie granica polsko – czeska oraz zielony szlak pieszy. Najwyższym wzniesieniem tej części Karkonoszy, jest Łysocina, mierząca 1188 m n.p.m. To wybitne pod względem krajobrazowym miejsce, stanowi doskonały punkt widokowy na Sudety Środkowe. Piękne pejzaże, to jednak nie wszystko. Grzbiet Lasocki, to najlepiej zachowane pod względem ekologicznym pasmo Karkonoszy. Na jego wschodnich zboczach wytyczono ścieżkę dydaktyczną. Z kolei po czeskiej stronie, warto odwiedzić miejscowość Horni Alberice, gdzie na turystów czekają trzy interesujące jaskinie wapienne oraz stary piec wapienniczy.
Śnieżka
W odległości 2,5 – 3h marszu od Schroniska na Przełęczy Okraj, znajduje się najwyższy szczyt Karkonoszy, a zarazem całych Sudetów – Śnieżka. Królowa Sudetów, wznosi się na wysokość 1602 m n.p.m., będąc tym samym najwyższym szczytem Republiki Czeskiej. Charakterystyczny kształt szczytu oraz jego wybitność ponad otoczeniem, to zasługa tworzących go skał – hornfelsów. Skały te, powstały w wyniku przeobrażeń i charakteryzują się wysoką odpornością na procesy wietrzenia. Nad Równią pod Śnieżką, ta dominuje o ponad 200 metrów, z kolei nad Karpaczem – Białym Jarem, aż o blisko 1000 metrów. Z tego też względu, w niektórych przewodnikach można przeczytać, iż jest to jeden z najbardziej wybitnych szczytów w Polsce. Śnieżka od zawsze wzbudzała emocje u człowieka – przerażała swoimi gabarytami i dzikością, ale i intrygowała, kusiła swym pięknem. Z tego też względu, człowiek pragnął zawładnąć szczytem, okiełznać go i dać możliwość zdobycia go przez innych. Powstawały tu rozmaite obiekty – obserwatoria meteorologiczne, schroniska turystyczne, kaplica, urzędy pocztowe, czy kolej krzesełkowa. Obecnie, na szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne o charakterystycznej konstrukcji, na którą składają się trzy dyski. W najniższym, a zarazem największym z nich, znajduje się restauracja. Tuż obok, zlokalizowana jest kaplica św. Wawrzyńca, oddana do użytku już w 1681 roku. Po drugiej stronie granicy, urządzono najwyżej położony w Republice Czeskiej urząd pocztowy, zaś południowe zbocza szczytu, zajmuje konstrukcja czeskiej kolejki krzesełkowej.
Warto również odwołać się do kilku wydarzeń z przeszłości. Pierwsze, udokumentowane wejście na Śnieżkę, miało miejsce w 1465 roku i jak na tamte czasy, był to nie lada wyczyn. W XVI wieku, wysokość szczytu oszacowano na 5500 stóp, a więc na ponad 2000 metrów. Śnieżkę uważano wówczas za jeden z najwyższych szczytów w Europie. Z biegiem czasu, szczyt stawał się co raz bardziej dostępny dla człowieka. Co bogatsi, mogli tu dotrzeć na specjalnych lektykach, wnoszonych przez tragarzy, m.in. z Karpacza. O popularności tego miejsca, niech świadczy fakt, że w 1897 roku, z tutejszego urzędu pocztowego wysłano 12 000 kart pocztowych.
Wybierając się na Śnieżkę, warto wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Szczyt, jest jednym z najbardziej zamglonych miejsc w Europie (250 – 300 dni w roku). Charakterystyczny jest też silny, porywisty wiatr, którego prędkość dochodzi do 80 metrów/ sekundę.
Karpacz
Dziś, Karpacz stanowi jedną z popularnych miejscowości turystycznych, położonych w Karkonoszach. Nawet najbardziej wybredny turysta, powinien znaleźć tu coś dla siebie. W mieście, znajdują się muzea – Zabawek, Sportu i Turystyki oraz Karkonoskie Tajemnice. Jest tu kilka wystaw, jak choćby Interaktywna Wystawa Modeli z klocków Lego, czy galeria minerałów. Na najmłodszych i ich rodziców, czeka Park Bajek oraz Karpacz Ekspres. Dla tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek, przygotowano letni tor saneczkowy, całoroczne lodowisko syntetyczne, czy park linowy. Nie można oczywiście zapomnieć o kilkuset letnim kościółku Wang oraz pomniejszych atrakcjach, jak choćby Skwer Himalaistów, odsłonięcie hornfelsów, Młyn Miłości, czy Krucze Skały. Ze Schroniska na Przełęczy Okraj, najkrótszą pieszą trasę do Karpacza, stanowi zielony szlak, tzw. Tabaczana Ścieżka. Wędrówka w jedną stronę zajmuje około 2h.