SZLAKI TURYSTYCZNE
Przełęcz Okraj, stanowi ważny węzeł szlaków turystycznych we wschodnich Karkonoszach. Można nimi pójść, praktycznie w każdym kierunku – na Śnieżkę, do Karpacza, Kowar, na Grzbiet Lasocki, czy w pobliskie pasmo Rudaw Janowickich.
Poniżej, przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych szlaków.
→ Niebieski – w kierunku zachodnim – początkowo, szlak prowadzi przez jeden z grzbietów Karkonoszy – Kowarski Grzbiet. Zaraz za schroniskiem, zaczyna się strome podejście. Po pokonaniu ponad 200 metrów przewyższenia, osiąga szczyt Czoło (1266), następnie, już bez znacznych różnic wysokości, dociera do wybitnego punktu widokowego – Skalnego Stołu (1281). Dotarcie do tego szczytu, zajmuje około 1h i 15min. W dalszej części trasy, szlak łączy się z czerwonym szlakiem i biegnie Czarnym Grzbietem w kierunku Śnieżki. Trasę ze schroniska na Przełęczy Okraj, do rozdroża pod Śnieżką, pokonuje się w przybliżeniu w 3h.
→ Niebieski – w kierunku wschodnim – biegnie w dół razem z szosą, by po około 15 min, skręcić w prawo. Trasa wiedzie przez Grzbiet Lasocki, na wysokości około 1000 m n.p.m. Szlak po drodze mija Rozdroże pod Łysociną, Dolinę Białej Wody, by doprowadzić do wsi Niedamirów. Dotarcie tu od schroniska, zajmuje około 3h. Wrócić można zielonym szlakiem grzbietowym.
W Dolinie Bialej Wody polecamy skręcić w dół gdzie szlakiem czerwonym po 5-10 minutach drogi można dotrzec do Schroniska Srebrny Potok gdzie można przenocować i nabrać sił na dalszą wędrówkę
→ Czerwony – w kierunku zachodnim – to tzw. Droga Przyjaźni Polsko – Czeskiej, a więc graniczny, grzbietowy szlak, przebiegający przez najwyższe partie całych Karkonoszy. Po kilku minutach od Przełęczy Okraj, szlak wkracza na asfaltową drogę. Asfalt kończy się na wysokości wiaty turystycznej. Szlak łączy się z niebieskim szlakiem turystycznym w okolicach Sowiej Przełęczy (1164) i dalej prowadzi w kierunku Śnieżki.
→ Czerwony – w kierunku wschodnim – od Przełęczy Okraj, trasa prowadzi do Rozdroża pod Łysociną. Osiągnięcie tego punktu, zajmuje mniej więcej 1h. Tu, czerwony szlak kończy się, jednak dalszą wędrówkę można podjąć szlakiem niebieskim lub żółtym.
→ Zielony – w kierunku zachodnim – to interesująca trasa, zwana Tabaczaną Ścieżką, od luksusowych dóbr, które kiedyś tędy szmuglowano. Szlak prowadzi zboczami Kowarskiego Grzbietu, praktycznie cały czas lasem. Po niespełna 1h, dociera do Budników, a więc pozostałości dawnej osady górskiej. Po kolejnej 1h marszu, szlak doprowadza do Karpacza.
→ Zielony – w kierunku wschodnim – to grzbietowy szlak, który od Przełęczy Okraj, prowadzi wzdłuż granicy państw. Mniej więcej 1h od wyruszenia spod schroniska, trasa doprowadza do Łysociny (1188) – najwyższego szczytu Grzbietu Lasockiego. Przebycie całego grzbietu za zielonymi znakami, to przeszło 3h wędrówki.
→ Żółty – w kierunku północnym – szlak prowadzi w kierunku Kowar. Po drodze, po około 30 min drogi, trasa napotyka czarny szlak, którym można dotrzeć do Podziemnych Tras Turystycznych dawnych kopalni uranu.